NTV – Tarımda drone teknolojisi yaygınlaşıyor

Drone teknolojisi tarım alanlarında giderek yaygınlaşıyor. Dronelar en çok tarımsal alanların ilaçlanmasında kullanılıyor. Bir drone 10 dakikada 20 dönüm araziyi ilaçlayabiliyor. Bu hem zamandan hem ilaçtan tasarruf anlamına geliyor. Öte yandan cihazların fiyatı ise dudak uçuklatıyor.

Hayatın birçok alanında kullanılmaya başlanan drone teknolojisi tarım alanlarında da yaygınlaşıyor.

Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda tanıtımı yapılan droneler, teknoloji ile tarım yapmak isteyen çiftçilerin ilgisini çekiyor.

10 litre ile 30 litreye kadar ilaç alabilen droneler, zamandan tasarruf etmek ve ilaç tasarrufu yapmak isteyen çiftçiler tarafından tercih ediliyor.

20 litre ilaç alan bir drone 10 dakika gibi kısa bir zamanda 20 dekar araziyi ilaçlıyor.

Firma yetkilisi Berkay Dağlı, baba mesleği olan çiftçiliği devam ettirdiklerini ifade ederek, “Tarımda teknolojiye yönelik hareket etmek için, tarım dronelarının distribütörlüğünü aldık ve Türkiye’ye getirdik. Yaklaşık 2 yıldır kendi arazilerimizde kullanıyoruz. Bu cihazlar yüzde 30’a yakın ilaç tasarrufu sağlıyor” dedi.

Arazide tekerlek izi kayıplarını da kaldırmış olduklarını belirten Dağlı, “20 litre ilaç alan bir drone, 10 dakikada 20 dekar arazinin ilaçlamasını yapıyor. Çiftçi bunu traktör ile yaparken bir ilaçlama aracının 800 litre ilaçla atabildiği azamî yer 40 dekar” diye konuştu.

Dağlı, “Zaman tasarrufundan söz edersek, 800 litrelik bir ilaç makinesinin dolum süresi 35 ile 40 dakika arasındadır. Çiftçi taral makinesini doldurmayı beklerken, yapabileceği 40 dekarlık ilaçlamayı bu drone o süre içinde yapabiliyor” şeklinde konuştu.

Dağlı, “Traktörle ilaç atacağımız yere drone ile atarken, iş gücünden ve yakıttan da tasarruf etmiş oluyoruz. Tarlada ilaç atacak traktöre ilaç taşımak için ayrıca bir araca ihtiyaç duyuluyordu, ama drone sayesinde bu da ortadan kalmış oldu” dedi.

Bu sezon Balıkesir ve çevre illerle beraber Trakya bölgesine satışlar yaptıklarını vurgulayan Dağlı, “İnsanlar memnun kalıyor. Satın alan kişiler dışarıya da hizmet sunabiliyor. Cihazların daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Kullanan vatandaşlardan ricamız, rüzgarlı havalarda uçurmamaları”dedi.

24-35 BİN DOLAR ARASINDA
Traktörler eski nesilde kaldı diyen Dağlı, “Yeni nesil otonom düzeni kullanmayan çiftçilerimiz ilaç atmakta zorlanıyor. Drone her işini kendi yapıyor. Çiftçimiz gölgede otururken ilaçlama yapabiliyor. Droneların fiyatı 24 bin ila 35 bin dolar arasında değişiyor” şeklinde konuştu.