Merak Edilenler

Sıkça Sorulan Sorular

Batarya kullanım ömrü ne kadar?

Batarya ömürleri genel olarak kullanım şekline bağlı olarak değişmektedir. Uzun süre kullanmak istiyorsanız aktif tutmanız gereklidir.

AGRAS T20 Saate Kaç Dekar İlaçlama Yapabiliyor?

Agras T20 1 saate ortalama 100 ile 120 dekar arası ilaçlama yapabilmektedir. Ancak bu oran müşterilerimizin kullanım şekline göre değişebilmektedir.

Batarya Kaç Dakikada Şarj Olur
Batarya, şarj cihazı hızlı şarj seçeneğindeyken 15 ile 25 dakika arasında 1 bataryayı tam doldurabilmektedir. Fakat yavaş şarj seçeneğindeyken 4 batarya aynı anda 90 dakikada şarj olmaktadır.
Dronun bataryası operasyon esnasında eve dönüş noktasından uzak bir mesafede düşük seviyelere gelirse ne olur?
Eğerki bataryanız %10 seviyesine düşmeden eve getirebilecek seviyelerde ise drone eve çağrılmalı veya indirilecek bir bölge seçilip dronu koruma amaçlı iniş sağlanmalı. Eğer ki bataryanız %10 seviyelerine düştüyse dron kendini koruma amaçlı bulunduğu bölgeye inişe geçecektir.
Tank Ne Kadar Sıvı Alıyor?

MG-1P 10LT sıvı tankı kapasitesi ile 10 litre ilaç karışımı almaktadır. 10 Lt sıvı tankı kapasitesi ile tek turda 10 dekar araziyi ilaçlayabilmektedir.
Agras T20 20 Litre sıvı tankı kapasitesi ile 20 litre ilaç karışımı almaktadır. 20 Litre sıvı tankı kapasitesi ile tek turda 20 dekar araziyi ilaçlayabilmektedir.

İlaçlama dronu kullanılken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikli olarak operasyon başlatılmadan önce drone kollarının tam sıkılı olması gerekmektedir. Operasyona hazırlanan drone için ilaçlama işlemi yapılacak alanın haritasının oluşturulup, operasyon için oluşturulan haritanın dozaj ayarı, operasyon genişliği, tabandan kaç metre yüksekliğe atılacağı ayarlamaları yapılmalıdır. Operasyona hazır edilen harita ve drone son kontrolleri yapılıp drone’a görev ataması yapılmalıdır.
İlaçlama droneların otomatik modda kullanımı ne kadar kolay görünse de pilotun gözü sürekli kumanda ve dron üzerinde olmalıdır. Ayrıca ilaçlama dronunun görevini başarılı şekilde gerçekleştirebilmesi için operasyonun gerçekleştirildiği alanda dronun uçuş rotası üzerinde bulunan engel olabilecek nesnelerin belirtilip haritaların kusursuz biçimde oluşturulması gerekmektedir. Bütün hazırlıklar tamamlakdıktan sonra operasyona başlanılmalıdır.

Agras T20 Kullabilmem için gerekli belge nedir?
İha-2 belgesine sahip olmanız yeterlidir. İlgili kurumlardan başvurularını yaparak teori ve pratik eğitimlerini almasılısınız.
Her hangi bir engelle karşılaşıldığında ne oluyor?

Eğer ki oluşturmuş olduğunuz haritada engelleri belirttiyseniz drone engellerden verdiğiniz genişlikte kaçınacaktır.

Bir kere harita yaptığımızda o haritayı bir kez daha kullanabilir miyim?

Oluşturulan haritalar kumandada kayıtlı kalmaktadır. Silmediğiniz takdirde istediğiniz zaman kullanıma hazır halde olacaktır.

Gübreleme Yapılabilir mi?
Serpme tankına sahip olan kullanıcılar. Dronelarına püskürtme tankını çıkarıp serpme tankını entegre ettiklerinde gübreleme yapabilirler.
Tohumlama Yapılabilir mi?
Serpme tankına sahip olan kullanıcılar. Dronelarına püskütme tankını çıkarıp serpme tankını entegre ettiklerinde tohumlama işlemini yapabilmektedirler.
Ağaç İlaçlayabiliyor muyuz?
Ağaçlama ilaçlamalarında haritalamalarınızı ağaç haritası modunda oluşturarak ağaç ilaçlaması yapılabilmektedir.
Çiftliğim için kaç drone yeterli olur?
İlaçlama yapılacak alanların kaç dekar topladığı önemlidir. Tercih edilecek droneların kapasitesine göre bu ihtiyacın karşılanma oranı değişmektedir.
Kumandalara Türkçe Dil desteği ne zaman gelir?
Bu konu ile ilgili DJI firması tarafından herhangi bir bilgi ve görüş bizlere de sağlanmadı.
Drone zirai tarım ilaçlarında kaç metre açıklığa püskürtme yapar?

Her iki drone göre farklılık göstermektedir.
DJI AGRAS T20 2.5-3 metre arası yükseklikten 6 ile 7 metre genişliğe püskürtme yapabilmektedir.
DJI MG-1P 2- 2.5 metre arası yükseklikten 4 ile 5 metre genişliğe püskürtme yapabilmektedir.

Drone ile ilaçlama ilaç tasarrufu yaptırır mı?
Drone ile ilaçlama işlemlerinde %20 – %30 arası dozaj düşürülmesi gerekmektedir. Bu durumda ciddi biçimde ilaç tasarrufu sağlanmaktadır.
Durmadan ilaçlama yapabilmek için kaç batarya gereklidir?

DJI AGRAS T20 Drone kullanımında kesintisiz gün boyunca operasyonu gerçekleştirebilmek adına 6 batarya yeterli gelmektedir. Döngü halinde şarj edilmelidir.
DJI MG-1P drone kullanımında kesintisiz gün boyunca operasyon gerçektirebilmek için 4 bataryanın yeterli olmaktadır. Döngü halinde bataryalar şarj edilmelidir.

Teslimat Süresi Ne kadar?

Tercih edilen drone stoklarda bulunması dahilin de 3 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.
Stoklarda bulunmadığı hallerde sipariş üzerine 25 ile 30 iş günü içerisinde teslimi yapılmaktadır.

Şarj Etme İşlemi Daha Hızlı Olabilir mi?

Şarj cihazlarının iki modu bulunmaktadır, hızlı ve yavaş mod olarak hızlı şarj modunda bir bataryanın dolum süresi 20 ile 25 dakika arasındadır.
Şarj işlemini daha hızlı gerçekleştirilebilmek için şarj cihazlarında herhangi bir müdahale mümkün değildir ancak ikinci bir şarj cihazı tercih edilmelidir.

Kumanda sinyalini kaybederse dron ile yeniden iletişim nasıl kurulur?

Kumanda sinyalini kaybeden drone kalkış yaptığı noktaya dönecektir. Kalkış yaptığı noktaya dönen drone inişini gerçekleştirdikten sonra kumanda ile yeniden eşleştirilmelidir.

Bataryaların kullanım ömrünü uzatabilmek için ne yapmalıyım?

Bataryaların kullanım ömrünü uzatabilmek için bataryaları sıfır seviyesine kadar düşürmemek gerekmektedir ve ayrıca ısınan bataryanın şarj edilip kullanılmaması gerekmektedir.

Şarj cihazını kullanımda kaç kw jeneratör kullanmalıyım?
7 ile 10 kw jeneratör kullanımı önerilmektedir.